Cięcie blachy

Nożyce do blachy to nieodzowny element wyposażenia każdego dekarza blacharza i jedne z podstawowych narzędzi, które będą potrzebne przy pracach związanych z naprawą dachów bądź ich pokrywaniem.

Nowoczesne dekarstwo

Nie da się ukryć, że postęp, jaki dokonał się na rynku materiałów budowlanych na przestrzeni kilku bądź kilkunastu ostatnich lat, nie ominął elementów przeznaczonych do krycia dachów. Idzie to w parze z coraz odważniejszymi projektami i coraz większymi wymaganiami architektów i projektantów. Co prawda obecnie dach może być małym dziełem sztuki, wymaga to jednak zatrudnienia wyspecjalizowanego fachowca – ten zaś musi zaopatrzyć się w wysokiej klasy narzędzia.

Rodzaje nożyc do blachy

Ogólnie rzecz biorąc, nożyce do blachy tego typu podzielić możemy na lewe, prawe i środkowe. Wbrew pozorom to, czy ich użytkownik jest prawo- czy leworęczny nie ma tutaj nic do rzeczy. Nożyce lewe lepiej sprawdzają się przy wycinaniu łuków od prawej do lewej, nożyce prawe lepiej zaś sprawdzą się przy łukach od lewej do prawej. Ponadto wyróżniamy tzw. nożyce kształtowe, przeznaczone do krótkich cięć prostych oraz wycinania łuków o niewielkim promieniu. Zaopatrzone są w małą główkę co ułatwia osiągnięcie zamierzonego kształtu. Nożyce przelotowe najlepiej sprawdzą się do rozcinania blachy, na przykład na środku. Szczególnie popularne są tzw. nożyce do blachy uniwersalne, którymi można wykonać zarówno cięcie łukowe jak i po prostej.