Nie każde wiertło nadaje się do płytek

wiertłaWiercenie otworów w okładzinach ceramicznych nie zawsze jest zadaniem łatwym i przyjemnym. Pół biedy jeśli ma się do czynienia z mniej twardymi płytkami glazury. Technologia ich produkowania i zastosowane do tego celu materiały sprawiają, że z wykonaniem otworu poradzą sobie nawet najtańsze wiertła widiowe. Trzeba jedynie zachować szczególną uwagę, aby zbyt mocny nacisk na płytkę nie doprowadził do jej pęknięcia.

Nieco inaczej trzeba podejść do twardszych okładzin, do jakich należą terakota oraz gres. Szczególnie ten drugi rodzaj wymaga zastosowania specjalnych wierteł do płytek, które są przystosowane do wiercenia w tak twardym materiale. Terakota bowiem, a szczególnie gres, to okładziny, które przystosowane są do znoszenia dużych obciążeń, co bezpośrednio wynika z wysokiego stopnia ich twardości.

Aby możliwe było wywiercenie w nich otworu niezbędne są odpowiednie wiertła do płytek. Oczywiście można podjąć próbę zrobienia otworu zwykłym wiertłem widiowym, co zapewne może się udać w terakocie, jednakże raczej trudno będzie o sukces w przypadku gresu. Najpewniej próba taka zakończy się w tym przypadku spaleniem węglika i zniszczeniem w ten sposób wiertła.

W przypadku gresu trzeba zatem sięgnąć po wiertło diamentowe lub też wiertło koronowe z węglikami wolframowymi. Wysoka wytrzymałość materiału wiercącego w tych wiertła daje gwarancję końcowego powodzenia wiercenia. Należy jednakże pamiętać, że wiercenia nie należy dokonywać na wysokich obrotach, lecz na niskich, z jednoczesnym schładzaniem wiertła w wodzie, co zabezpieczy je przed przegrzaniem i spaleniem.