Proste narzędzie o wielkiej użyteczności

Stolarstwo to fach, który powstał przed wieloma tysiącami lat. Oczywiście przez kilkadziesiąt wieków sztuka obróbki drewna i wykonywania z nich mebli przeszła wielką rewolucję. Niemniej część narzędzi po dziś dzień pozostała w niewiele zmienionej formie, w stosunku do swoich starożytnych pierwowzorów. Należą do nich chociażby ściski stolarskie.

Pewny chwyt drewna

Zasada działania ścisków jest banalnie prosta. Dwa brzegi narzędzia w kształcie litery „g” oddalają się od siebie lub zbliżają, w zależności od wykręcania lub wkręcania osadzonej na gwincie rączki. Wkładając przedmiot pomiędzy oba brzegi można go zacisnąć. Jest to niezwykle użyteczna właściwość, powszechnie wykorzystywana np. w czasie klejenia drobniejszych elementów drewnianych w większe całości.

Co szczególnie istotne, prawidłowo działający ścisk raz zaciśnięty pozostanie w swojej pozycji, aż do jego poluzowania. Dzięki temu np. łącząc za pomocą kleju drewniane listwy w jeden blat można być pewnym, że zaciśnięte w ściskach pozostaną w danej pozycji aż do wyschnięcia kleju.

Niedrogie, nieskomplikowane, niezbędne

Kolejną zaletą ścisków stolarskich z sklepu PHU ABC jest relatywnie niewielka cena ich zakupu. Co więcej warsztat prawdziwego stolarza nie sposób sobie bez nich wyobrazić. Można więc powiedzieć, że ścisk jest nieodzownym, stolarskim atrybutem.