Wiertarki udarowe – najważniejsze informacje

Wiertarka to jedno z urządzeń, jakie znajduje się w kufrze każdego fachowca. Służy ona bowiem wykonywaniu dokładnych odwiertów albo do rozwiercania lub pogłębiania różnych otworów. Nic dziwnego więc, że specjaliści ciągle pracują nad jej nowymi modelami. Jeden z nich to wiertarki udarowe.

Co to wiertarka udarowa?

Dobra i profesjonalna wiertarka udarowa to niewielkie urządzenie, jakiego używa się ręcznie. Zasila się ją prądem elektrycznym za pomocą bezpośredniego podłączenia do kontaktu, lecz niektóre z jej modeli można zasilać akumularotami. Służy przede wszystkim wiercieniu w trwadych materiałach, ponieważ ma zainstalowany mechanizm udarowy.

Jak działa wiertarka udarowa?

Urządzenie to działa w opraciu o mechanizm zębatkowy lub ślimakowy, który obraca się w przeciwne strony, wytwarzając udary- czyli rytmiczne uderzenia. To właśnie te uderzenia poruszają wiertłem, jakie wykonuje otwory. Wiertarki udarowe mogą mieć różną moc, dlatego każda z nich wykonuje różne rodzaje wiertów.

Wiertła w wiertarce udarowej

Zazwyczaj tego narzędzia używa się podczas wierceń w materiałach takich jak cegły, beton lub kamień, a zatem bardzo twardych i o zbitej strukturze. Wymaga więc używania do nich specjalnych wierteł. Posiadają one końcówkę z węglików spiekanych, która wytrzymuje obciążenia powstające w czasie pracy wiertarki.